Türkan Şoray Kültür Merkezi/Antalya

Antalya Muratpaşa Belediyesinin şehir merkezinde sanatseverlere kazandırdığı kültür merkezi.Şehir Merkezinde böyle bir kültür merkezine ihtiyaç vardı.Düşünme güzel ama uygulama kötü.

Bu kültür merkezinin üst kattaki balkon kısmında bir etkinlği rahat seyretmek mümkün değil.Balkonda en önde bile otursanız eğilerek izlemeniz gerekiyor.Tecrübe ettim.Ama alt taraf gayet net.Bu kültür merkezini inşa ederken balkon kısmını bilhassa oturuşu akustiği vb.seçenekler hesaplanmamış mı merak ediyorum.

Yeri gelmişken Antalya ilinde bu durum kronikleşmiş durumda.Şöyleki;Yeni Antalya Atatürk Stadyumunda en üst katta maç seyretmek isterseniz taç çizgisinde olup biteni görmek maçı takip etmek için eğilmeniz gerekiyor aşağıya doğru.

İlginç,traji komik ama gerçek.

Konumuza dönersek,salonun klimaları gayet güzel çalışıyor bir problem yok.Görevli arkadaşları zor buldum bir seferinde.Merkezin içi biraz dekore edilmesi gerekiyor.Merdivenler ,etkinlik salonunun dışı yapılmakta olan bir inşaatı andırıyor.Balkona çıkarken kullanılan merdivenler boyanabilir mesela.Sanatsal renkler ve/veya bir sanatçı önderliğinde.

Etkinlik izlediğimiz salonun akustiği yetersiz.Her yere eşit olarak ses dağılmıyor.Bunu sadece kendim tartmış değilim,en az 10 kişi ile konuştum.Benimle aynı kanaatteler.Sahneye konulacak bir alıcı vb.cihazlar ile ses her yere eşit olarak rahatlıkla dağıtılabilir.

Eksikleri olsa da böyle bir salona Antalya’nın ihtiyacı vardı.
İyi etkinlikler,iyi seyirler olsun efendim.